Na pierwsze zajęcia po wakacjach zapraszamy 14 października o godzinie 14.00. Poniżej program zajęć do końca roku.
14.10.2017 Prof. Krzysztof Chełmiński, Okręgi i styczne
Na wykładzie i ćwiczeniach zostaną omówione zadania, w których kluczem do rozwiązania jest narysowanie odpowiedniego okręgu lub stycznych do pewnego okręgu. Ponadto zostanie przedstawiony okrąg 9 punktów Eulera i kilka jego własności np. Twierdzenie Feuerbacha.
4.11.2017 Prof. Przemysław Grzegorzewski, Od fragmentu po całość, czyli o sztuce uczenia się z danych
Wykład będzie wprowadzeniem do statystyki i analizy danych. Wybrane zagadnienia estymacji i predykcji zostaną przedstawione na przykładach problemów spotykanych w praktyce. Wskazane będzie również, w jaki sposób radzi sobie z takimi problemami statystyk i analityk danych.
18.11.2017 Dr Agata Pilitowska, Jak wykrywać i poprawiać błędy?
Krążące w przestrzeni międzyplanetarnej satelity m.in. wykonują liczne zdjęcia, które następnie są przesyłane (w formie sygnałów elektromagnetycznych) na Ziemię. Zła pogoda czy szumy wywołane przez plamy słoneczne mogą zakłócić takie sygnały. Stąd może się zdarzyć, że odbiorca otrzyma przekaz z błędem. Na zajęciach zostanie wyjaśnione, dlaczego nawet wtedy jesteśmy w stanie uzyskać obraz bez zniekształceń spowodowanych tymi błędami.
W trakcie wykładu zostanie opowiedziane, na czym polega idea wykrywania i korygowania błędów, będą przedstawione proste kody korekcyjne takie jak kod powtórzeniowy, kod kontroli parzystości oraz kod Hamminga. Będzie również wyjaśnione, dlaczego jedne kody tylko wykrywają błędy a inne mogą je również poprawić.
2.12.2017 Dr Tomasz Brengos Automaty komórkowe
Prostota definicji i zaawansowana złożoność form automatów komórkowych zaskakuje wielu z nas. Piękno tej struktury, posiadającej szereg bardzo ciekawych własności teoretycznych, zostanie w przystępny sposób nakreślone w proponowanym wykładzie.