Zaproszenie na ostatni wykład MiNI Akademii Matematyki w roku szkolnym 2023/2024

ZAPROSZENIE NA OSTATNI WYKŁAD W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

13 kwietnia 2024 roku

Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić na kolejny wykład MiNI Akademii Matematyki, którego tytuł to

"Nieskończoność – i co dalej? O liczbach nieskończenie wielkich i małych"

Wykładowca: Tomasz Miller

Tematyka wykładu:
Choć nieskończoność wyziera w matematyce na każdym kroku, dopiero stosunkowo niedawno nauczyliśmy się ją badać. A raczej nie tyle „ją”, ile „je”, albowiem jak ze zdumieniem odkryli matematycy, w istocie nie ma jednej nieskończoności, lecz nieskończenie wiele. Tworzą one różnorakie systemy „liczb pozaskończonych”, które rozszerzają stare, dobre liczby naturalne. W wykładzie przyjrzymy się niektórym takim systemom, w tym tzw. liczbom kardynalnym i liczbom porządkowym, a także liczbom nadrzeczywistym Conwaya, które oprócz obiektów nieskończenie wielkich zawierają także obiekty nieskończenie małe. Oczywiście nie zabraknie przy tym próby odpowiedzi na pytanie: „Po co to wszystko?”

O wykładowcy:
Doktor, fizyk matematyczny, zgłębia struktury geometryczne leżące na pograniczu ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej. Autor i współautor kilkunastu artykułów naukowych, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, finalista konkursu „Popularyzator Nauki 2022” organizowanego przez serwis „Nauka w Polsce”, tłumacz literatury popularnonaukowej. Wspaniały popularyzator nauki, którego niektóre wykłady oraz wystąpienia można znaleźć w serwisie YouTube (zachęcamy do wejścia!).

Data i miejsce:

Data: Sobota, 13 kwietnia 2024 roku
Godzina wykładu: 15:30-16:30 (zmieniona godzina wykładu ze względu na odbywający się Finał Konkursu Matematycznego)
Wykład odbędzie się w sali 107 w Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

W tym dniu odbędzie się jedynie wykład, nie ma zaplanowanych warsztatów.

Do zobaczenia 13 kwietnia!