Tematyka zajęć MiNI Akademii Matematyki w drugiej połowie roku 2021

09.10.2021 godz. 14.00 oraz 14.10.2021 godz. 16.00 - Michał Zwierzyński - "Fantastyczne funkcje i jak je znaleźć"

W szkolnej codzienności matematycznej przyzwyczajeni jesteśmy do znajdowania przysłowiowego "x", czyli rozwiązywania różnego rodzaju równań oraz nierówności - kwadratowych, wielomianowych czy trygonometrycznych. Okazuje się, że istnieją problemy, w których poszukujemy nie konkretnych "x", a konkretnych "funkcji", które są rozwiązaniami jakichś równań. Przykładowo, naszym zadaniem jest znaleźć wszystkie funkcje rzeczywiste f, które spełniają f(x)=f(2x) dla każdej liczby rzeczywistej x. Łatwo sprawdzić, że każda funkcja stała spełnia powyższe równanie. Ale czy są jeszcze inne takie funkcje? Podczas zajęć odpowiemy między innymi na to pytanie, nauczymy się kilku metod przydatnych do rozwiązywania równań funkcyjnych oraz poznamy ich szerokie zastosowania nie tylko w świecie teoretycznej matematyki.

23.10.2021 godz. 14.00 oraz 28.10.2021 godz. 16.00 Andrzej Leśniewski - "Wektory w programowaniu liniowym"

Na zajęciach zostanie przedstawiony rachunek wektorów na płaszczyźnie, iloczyn skalarny i jego geometryczna interpretacja, równania prostych (ogólna i parametryczna). Następnie wykorzystanie poznanej teorii do formułowania i rozwiązania zadań z optymalizacji liniowej

4.11.2021 godz. 16.00 oraz 6.11.2021 godz. 14.00 Paweł Rzążewski - "Wiadomości ukryte w kodzie DNA"

Zajęcia dotyczyć będą bioinformatyki, dziedziny znajdującej się na styku biologii i informatyki. Podczas wykładu dowiemy się, w jaki sposób metody matematyczne mogą pomóc w poszukiwaniu wiadomości ukrytych w kodzie DNA. Pokażemy przykłady rzeczywistych problemów, których rozwiązanie stało się możliwe dzięki przetłumaczeniu ich na problemy matematyczne i zastosowaniu wiedzy matematyków i informatyków.

27.11.2021 godz. 14.00 oraz 02.12.2021 godz. 16.00 Barbara Roszkowska Lech - "Sekretne życie liczb"

Na wykładzie poznamy podstawowe fakty z teorii liczb i ich zastosowanie w kryptografii. Dowiemy się, między innymi, jak zagrać w orła i reszkę przez telefon, jak ukryć sekret albo udowodnić, że coś wiemy.