5 grudnia Żołnierze Conway’a w ramach MiNI Akademii w Warszawie

W dniu 5 grudnia o godz. 14.00 zapraszamy na wykład Barbary Roszkowskiej -Lech Żołnierze Conway'a
W czasach, gdy trudno spotkać się ze znajomymi na wspólne granie czy rozmowy, zapraszam na matematyczne opowieści o pewnej wersji znanej Wam pewnie gry Samotnik. Tradycyjny Samotnik rozgrywany jest na planszy zawierajacej 33 pola. Na wszystkich polach. poza centralnym stoją pionki (po jednym na każdym) Celem gry jest doprowadzenie do sytuacji, że zostanie tylko jeden pionek na polu centralnym. Dozwolone ruchy polegają na przeskoczeniu pionkiem innego pionka (w pionie lub w poziomie). Po wykonanym ruchu przeskoczony pionek zostaje zbity i jest usuwany z planszy. Na każdym polu w każdym momencie gry może znajdować się co najwyżej jeden pionek. Na wykładzie rozważymy wersję gry, wymyślona przez J.Conway'a, na nieskończonej planszy przedzielonej linia graniczną. A potem zamiast zbijac pionki, bedziemy je "klonować". Poznamy kilka nieoczywistych wyników.

Na warsztatach, w mniejszych grupach samodzielnie przeanalizujecie różne gry z pionkami na planszy. Jak zwykle na warsztaty obowiązują zapisy do godziny 9.00 sobotę 5 grudnia.

Zajęcia będą zdalne. Link do wykładu opublikujemy 4 grudnia wieczorem, a linki do warsztatów 5 grudnia roześlemy do zapisanych uczestników.

Wszystkich pasjonatów matematyki zapraszamy też 28 listopada 2020r o godz. 10.00 na wykład prof Agata Pilitowska Kody wykrywające i korygujące błędy w ramach MiNi Akademii w Pruszkowie. Dowiecie się jak można zakodować i przesłać informację, aby ewentualne błędy w czasie transmisji zostały wykryte, a nawet poprawione.
Po wykładzie, w czasie warsztatów, sami zajmiecie się ciekawą sztuka kodowania.
Szczegóły i zapisy na warsztaty na stronie http://kosciuch.mini.pw.edu.pl/