Tematyka zajęć MiNI Akademii Matematyki w roku 2017

28.01.2017 Mgr Anna Zalewska, Więcej światła! – i matematyki.

Światło interesuje nie tylko fizyków – matematycy też znajdą wiele ciekawych zagadnień z nim związanych. Na wykładzie przedstawimy wybrane z nich. Dowiemy się, jak zmierzyć Ziemię, zobaczyć ducha i porozmawiamy o zwierciadłach.
Na wykładzie zostaną omówione różne rodzaje zwierciadeł i efekty, jakie można uzyskać (m.in. zasada działania peryskopu), wykonane przez Eratostenesa oszacowanie rozmiaru Ziemi oraz XIX-wieczna iluzja „duch Peppera

4.03.2017 Prof. Grzegorz Świątek, Co łączy procent składany, pierwiastek z -1 i trygonometrię?

.

25.03.2017 Dr Grzegorz Sójka,Na czym liczy matematyk jak znudzą mu się palce.

Jak dodać 2 kwadraty lub pomnożyć sześcian przez \pi? Co to jest pierwiastek z i? Jak mnożą się wektory oraz dzielą się macierze? Wykład zbudowany będzie wokół pojęcia grupy. Tytułem wprowadzenia kilka słów na temat samego pojęcia wraz ze standardowymi przykładami (typu (Z,+),(Q\{0},*)). Potem wprowadzone zostaną liczby zespolone jako rozszerzenie R. Związek działań z geometrią płaszczyzny. Iloczyn macierzy jako przykład mnożenia które nie jest przemienne. Dodawanie Minkowskiego i jego związek z geometrią. Jeśli czas pozwoli to coś na temat niestandardowych grup np. Zp, grupa izometrii wielokąta foremnego czy też permutacji.

8.04.2017 Dr Paweł Rzążewski, Wiadomości ukryte w kodzie DNA.

Zajęcia dotyczyć będą bioinformatyki, dziedziny znajdującej się na styku biologii i informatyki. Podczas wykładu dowiemy się, w jaki sposób metody matematyczne mogą pomóc w poszukiwaniu wiadomości ukrytych w kodzie DNA. Pokażemy przykłady rzeczywistych problemów, których rozwiązanie stało się możliwe dzięki przetłumaczeniu ich na problemy matematyczne i zastosowaniu wiedzy matematyków i informatyków.

14.10.2017 Prof. Krzysztof Chełmiński, Okręgi i styczne.

Na wykładzie i ćwiczeniach zostaną omówione zadania, w których kluczem do rozwiązania jest narysowanie odpowiedniego okręgu lub stycznych do pewnego okręgu. Ponadto zostanie przedstawiony okrąg 9 punktów Eulera i kilka jego własności np. Twierdzenie Feuerbacha.

4.11.2017 Prof. Przemysław Grzegorzewski, Od fragmentu po całość, czyli o sztuce uczenia się z danych

Wykład bedzie wprowadzeniem do statystyki i analizy danych. Wybrane zagadnienia estymacji i predykcji zostaną przedstawione na przykładach problemów spotykanych w praktyce. Wskazane będzie również, w jaki sposób radzi sobie z takimi problemami statystyk i analityk danych.

18.11.2017 Dr Agata Pilitowska, Jak wykrywać i poprawiać błędy?

Krążące w przestrzeni międzyplanetarnej satelity m.in. wykonują liczne zdjęcia, które następnie są przesyłane (w formie sygnałów elektromagnetycznych) na Ziemię. Zła pogoda czy szumy wywołane przez plamy słoneczne mogą zakłócić takie sygnały. Stąd może się zdarzyć, że odbiorca otrzyma przekaz z błędem. Na zajęciach zostanie wyjaśnione, dlaczego nawet wtedy jesteśmy w stanie uzyskać obraz bez zniekształceń spowodowanych tymi błędami.
W trakcie wykładu zostanie opowiedziane, na czym polega idea wykrywania i korygowania błędów, będą przedstawione proste kody korekcyjne takie jak kod powtórzeniowy, kod kontroli parzystości oraz kod Hamminga. Będzie również wyjaśnione, dlaczego jedne kody tylko wykrywają błędy a inne mogą je również poprawić.

2.12.2017 Dr Tomasz Brengos, Automaty komórkowe.

Prostota definicji i zaawansowana złożoność form automatów komórkowych zaskakuje wielu z nas. Piękno tej struktury, posiadającej szereg bardzo ciekawych własności teoretycznych, zostanie w przystępny sposób nakreślone w proponowanym wykładzie.