Zakończenie roku szkolnego w ramach MiNI Akademii Matematyki

W sobotę, 11 czerwca o godzinie 15.15 zapraszamy na ostatnie w roku szkolnym 2021/2022 zajęcia MiNI Akademii Matematyki.
Wykład Dodawanie dla średniozaawansowanych wygłosi dr Paweł Naroski.

Ile to jest 1+2+3+4+5? To łatwo policzyć – 15. A ile to jest 1+2+3+4+5+...+1000? To też łatwo policzyć - 500500. Skąd to wiedzieliśmy tak szybko? Stąd, że w szkole nauczyliśmy się dodawać kolejne liczby naturalne, tzn. wyprowadziliśmy wzór 1+...+n=n(n+1)/2 i teraz policzenie sumy, nawet takiej, która ma tysiąc, czy milion składników, sprowadza się do wykonania jednego mnożenia i jednego dzielenia przez 2. Co z innymi sumami? Np. 1+4+9+16+25+36+49+64+81. Jak przepiszemy ją w postaci to możemy przypomnieć sobie również znany ze szkoły wzór Ale czy wiemy skąd ten wzór się wziął? Przecież nie mógł pojawić się, jak królik wyciągnięty przez iluzjonistę z kapelusza. Ktoś go kiedyś wyprowadził. Na wykładzie poznamy kilka zdumiewająco prostych sztuczek, które pozwolą nam wyprowadzić nie tylko taki wzór, jak podany wyżej, ale również całą rozmaitość innych. Bez wcześniejszej znajomości wyniku, bez podpowiadania, bez szklanej kuli na warsztatach każdy uczestnik będzie mógł wyprowadzić swój własny wzór na sumy, których policzenie bez niego wydawać będzie się zadaniem dla sił nadprzyrodzonych (lub co najmniej komputera).

Po wykładzie, około godziny 16.15 przewidujemy zakończenie zajęć Matematyka dla Ambitnych , Algorytmika i Mistrz Kodowania prowadzonych w ramach projektu MatFIZChem.
Najbardziej aktywni uczestnicy tych zajęć otrzymają drobne upominki i nagrody.
Czekamy na Was w sali 107 Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, ul. Koszykowa 75 (Teren Centralny Politechniki Warszawskiej)

W tym dniu nie będzie warsztatów, ale ze względów organizacyjnych zapraszamy do zapisów.