Kiedy zachłannośc popłaca? w dniu 13 maja w ramach MiNI Akademii Matematyki

W sobotę 13 maja 14.00 zapraszamy na kolejne zajęcia MINI Akademii Matematyki.
W programie wykład prof Konstantego Junoszy Szaniawskiego Kiedy zachłannośc popłaca?

Rozwiązanie wielu problemów optymalizacyjnych można skonstruować interacyjnie tzn. krok po kroku. Jeśli w każdym kroku wybieramy element lub sposób rozbudowy, który w największym stopniu poprawi aktualne rozwiązanie to mówimy, że stosujemy podejście zachłanne. Dla wielu problemu podejście zachłanne daje optymalne rozwiązanie, jeśli kryterium zachłanności jest odpowiednio dobrane. Oczywiście tak nie jest zawsze, a zdarza się, że algorytm zachłanny jest gwarancją porażki.
Potrafimy rozróżnić problemy, dla których podejście zachłanne daje optymalne rozwiązanie od tych dla których optymalne być nie musi. Na przykładach szeregowania zadań, planowania harmonogramu, kompresji tekstu zobaczycie kiedy algorytm zachłanny daje najlepsze wyniki.

Po wykładzie, o godz. 15.15- 16.45 warsztaty w czasie których sami zbadacie różne przykłady do których da się efektywnie zastosować algorytm zachłanny.

Zapraszamy wszystkich miłośników matematyki i informatyki.

Na warsztaty obowiązuje zapisy.

Czekamy na Was 13 maja o godzinie 14.00 w sali 103 Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, ul. Koszykowa 75 (Teren Centralny Politechniki Warszawskiej)