Pierwsze zajęcia MiNI Akademii Matematyki w 2014 roku

W sobotę 8 lutego 2014 r. w Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, ul. Koszykowa 75 (Teren Centralny Politechniki Warszawskiej) odbyły się pierwsze w nowym roku kalendarzowym zajęcia MiNI Akademii Matematyki.

Wykład "Skonstruować niekonstruowane" wygłosił mgr Paweł Rzążewski. Jego tematem były konstrukcje geometryczne. W trakcie wykładu omówione zostały klasyczne greckie konstrukcje za pomocą cyrkla i linijki, ich możliwości i ograniczenia. Ponadto pokazane zostały konstrukcje za pomocą innych przyrządów takich jak np. linijka z podziałką, która daje dużo większe możliwości, niż mogłoby się wydawać oraz konstrukcje w przestrzeni trójwymiarowej. Na końcu można było się dowiedzieć w jaki sposób starożytni Japończycy mogliby pomóc starożytnym Grekom w rozwiązaniu pewnego problemu.

Po wykładzie i tradycyjnej 15-minutowej przerwie na ciastka rozpoczęły się zajęcia warsztatowe, podczas których ich uczestnicy mieli możliwość samodzielnie rozwiązywać zadania o różnym stopniu trudności.

Zdjęcia