MiNI Akademia w roku 2014

Przedstawiamy naszą propozycję zajęć w pierwszej połowie 2014 roku.

Zaczynamy już 8 lutego. Zapraszamy!

 1. 8.02.2014 mgr Paweł Rzążewski Skonstruować niekonstruowane

  Wykład poświęcony konstrukcjom geometrycznym. Omówione zostaną klasyczne greckie konstrukcje za pomocą cyrkla i linijki, ich możliwości i ograniczenia. Ponadto pokażemy inne konstrukcje – za pomocą innych przyrządów (np. linijki z podziałka, która daje dużo większe możliwości, niż mogłoby się wydawać) czy w przestrzeni trójwymiarowej. Na końcu pokażemy, w jaki sposób starożytni Japończycy mogliby pomóc
  starożytnym Grekom w rozwiązaniu pewnego problemu.

  Jak się zapisać?

 2. 8.03.2014 dr Joanna Jaszuńska, Wędrówki pomiędzy płaszczyzną a przestrzenią

  Zadania z geometrii przestrzennej często rozwiązuje się, sprowadzając je rozmaitymi metodami do zadań płaskich. W trakcie wykładu chciałabym przedstawić przykłady problemów z płaszczyzny, przy rozwiązywaniu których opłaca się postąpić przeciwnie - ,,wyjść w przestrzeń". W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość przećwiczenia tej metody oraz rozwiązania pewnej liczby zadań, wykorzystujących nietypowe sposoby ,,spłaszczania".

 3. 29.03.2014 prof. Tadeusz Rzeżuchowski, Którędy popłynie korek i do czego przydaje się proca w Kosmosie,

  Wykład będzie się składał z dwóch części.
  W pierwszej wprowadzone będzie poglądowo pojęcie prędkości wektorowej na płaszczyźnie i przyśpieszenia wektorowego. Następnie pole wektorowe na płaszczyźnie oraz rozwiązania równania różniczkowego określonego przez to pole. Jako przykład pokazany będzie ruch korka wrzuconego do strumienia oraz inne przykłady (do ustalenia). Pokazane będzie jak można szukać przybliżonych rozwiązań równania stosując metodę Eulera i jakieś proste jej modyfikacje. Podane będą przykłady zastosowań układów równań różniczkowych w biologii do modelowania dynamiki populacji drapieżników i ofiar oraz przykłady z zakresu sterowania optymalnego. Wszystkie rozważania będą prowadzone na poziomie intuicyjnym, oddającym istotny sens tych problemów bez wchodzenia w opis formalny, z użyciem głównie obrazu. Natomiast elementy związane na przykład z pojawiającymi się rachunkami na wektorach będą robione bardziej precyzyjnie, żeby pokazać słuchaczom przydatność tych narzędzi.
  W drugiej części wykładu opisana będzie metoda asysty grawitacyjnej (procy grawitacyjnej) przy sterowaniu statkami kosmicznymi. Wspomniane będzie, że w modelu matematycznym wykorzystuje się równania różniczkowe i że pojawiają się zagadnienia optymalizacyjne, ale bez żadnych szczegółów. W miarę dysponowania czasem pokazany zostanie materiał filmowy.
  Warsztaty:
  Zilustrowane na przykładach będzie pojęcie pochodnej wektorowej. Przeprowadzone będzie graficzne badanie przebiegu trajektorii dla różnych przykładów pól wektorowych modelujących jakieś zjawiska (na przykład dynamiczną zależność populacji drapieżników i ofiar). Przy pomocy gry zilustrowane będzie zagadnienie poszukiwania punktu wyjściowego drogi przebytej przez jakiś obiekt, jeśli znamy położenie końcowe i pole wektorowe. Będą przygotowane zadania ilustrujące graficzne metody szukania przybliżonej trajektorii oparte na kilku prostych algorytmach. Uczestnicy będą mogli zagrać na komputerach w rozbudowaną grę "Wektorki", będącą w zasobach Archipelagu Matematyki.
  Przygotowana będzie nowa, planszowa, dwuosobowa wersja gry "Wektorki" pod nazwą "Myszka i krokodyl", w której krokodyl będzie rozwijał większe prędkości, ale będzie miał ograniczoną manewrowość, a myszka będzie wolniejsza, ale bardziej zwrotna. Uczestnicy dostaną w prezencie wydruk planszy do tej gry i jej zasady.
  Obydwie gry będą miały na celu ćwiczenie działań na wektorach w układzie współrzędnych.

 4. 12.04.2014 dr Leszek Sidz, Zadania o czworościanach i ostrosłupach.

  Metody rozwiązywania zadań o czworościanach i ostrosłupach, wpisywanie w równoległościan, kule wpisane i opisane, objętości itp.

 5. 26.04.2014 dr Andrzej Leśniewski, mgr Krzysztof Leśniewski, Wycieczka do krainy Optymalizacji.

  Na zajęciach będą rozważane problemy Optymalizacji liniowej. Słuchacze poznają między innymi: problem diety, jak zapakować plecak, zagadnienie transportowe, zastosowanie optymalizacji liniowej w teorii gier

Serdecznie zapraszamy!!