W co grają matematycy?

W sobotę 20 kwietnia 2013 r. o godzinie 14.00 w sali 107 (audytorium) w Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, ul. Koszykowa 75 (Teren Centralny Politechniki Warszawskiej) odbył się wykład prof. Jarosława Grytczuka "W co grają matematycy ?" .

Matematycy są, wbrew pozorom, zwykłymi ludźmi, choć z pewnością, podobni artystom, częściej nieco ulegają niebezpiecznym pokusom i namiętnościom, pośród których najgroźniejszą jest chyba mroczna obsesja hazardu. Niektórzy matematycy potrafili jednak, do pewnego stopnia, okiełznać żywioł zgubnych, hazardowych emocji, odnajdując namiastkę satysfakcji w badaniu gier matematycznych. W trakcie wykładu uczestnicy mieli możliwość przyjrzeć się wybranym egzemplarzom bogatego ogrodu gier matematycznych, poznamy słodki smak zwycięstwa i stymulującą gorycz porażki. Mieli okazję doznać jedynego w swym rodzaju uczucia pewności, że ostateczne zwycięstwo jest nasze, choć wciąż nie wiadomo, jak je odnieść...

Po wykładzie i 15-minutowej przerwie, odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których ich uczestnicy samodzielnie zmierzyli się z różnego rodzajami grami przedstawianymi na wykładzie szukając sposobów odniesienia zwycięstwa.

Galeria zdjęć