Zajęcia "Liczby zespolone wcale nie są urojone!"

ZAPROSZENIE NA KOLEJNE ZAJĘCIA W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

24 lutego 2024 roku

Mamy zaszczyt serdecznie zaprosić na kolejny wykład MiNI Akademii Matematyki, którego tytuł to

"Liczby zespolone wcale nie są urojone!"

Wykładowca: Michał Zwierzyński

Matematyka, jako niezwykle fascynująca dziedzina, skrywa wiele tajemnic, które chcielibyśmy z Wami zgłębić. Wykład będzie doskonałą okazją do zanurzenia się w świat matematyki, który jest zarówno źródłem niekończących się pytań, jak i odpowiedzi.

Data i miejsce:

Data: Sobota, 24 lutego 2024 roku
Godzina wykładu: 14:00-15:00
Warsztaty: 15:15-16:45
Wykład odbędzie się w sali 107 w Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

Liczby zespolone tworzymy w pewien z pozoru prosty sposób - dodajemy do liczb rzeczywistych tzw. jednostką urojoną oraz definiujemy jak wykonywać powiązane z nią operacje arytmetyczne. Paradoksalnie, jednostka urojona, nie jest wcale urojona! Mianowicie, istnieją interpretacje liczb zespolonych, które są jak najbardziej rzeczywiste i bez problemu możemy zobaczyć nawet tę już wspomnianą, sławną, jednostkę urojoną. Podczas zajęć poznamy nie tylko samą definicję liczb zespolonych, ale zobaczymy ich praktyczne zastosowanie w różnych dziedzinach matematyki - od geometrii, poprzez algebrę, trygonometrię, aż do zastosowań kombinatorycznych (również w problemach olimpijskich).

Ważne informacje dotyczące warsztatów:
Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego zachęcamy do wcześniejszych zapisów (zapisy na stronie: https://akademia.mini.pw.edu.pl/pl/zajecia)

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników i pasjonatów matematyki do wzięcia udziału w naszym wydarzeniu.

Do zobaczenia 24 lutego!