Oto jakie wykłady mamy w programie po tegorocznych słonecznych wakacjach:
Bardzo często w geometrii powstają pytania, czy trzy punkty leżą na jednej prostej, bądź też czy trzy odcinki przecinają się w jednym punkcie. Twierdzenia omówione w czasie wykładu podają warunki algebraiczne pomocne do udzielenia odpowiedzi na te pytania. Są one z tego powodu bardzo przydatne w wielu ciekawych zadaniach.
Wykład odwołuje się do jednego z esejów książki wykładowcy (pod tym samym tytułem). Opowieść o złożoności obliczeniowej algorytmów, algorytmach stabilnych i niestabilnych, a także o problemach nierozwiązywalnych algorytmicznie, czyli nieobliczalnych.
Gry kombinatoryczne to takie, które nie mają w sobie żadnego pierwiastka losowości, oraz w których wszystkie informacje dostępne są dla obu graczy. Dobrze nam znane przykłady to: warcaby, szachy czy też Go. W czasie wykładu omówione zostaną niektóre z gier, w których (z pewnym trudem) możemy znaleźć strategię wygrywającą. Ponadto, na przykładzie dość skomplikowanej gry Go zobaczymy, gdzie kombinatoryczna teoria gier ma zastosowanie, a gdzie jest ona niewystarczająca. Z kolei w trakcie warsztatów nauczymy się znajdować strategię dla pewnej szczególnej klasy gier, które rozgrywane są na stosach.
Przykład do przemyślenia przed zajęciami: Wyobraźmy sobie, że dwóch graczy usuwa naprzemiennie 1, 2 lub 5 elementów ze stosu. Przegrywa ten z graczy, który nie może wykonać ruchu. Załóżmy, że początkowa liczba elementów na stosie to 2012. Który z graczy (pierwszy czy drugi) ma strategię wygrywającą?
Zapraszamy!