Obchody Międzynarodowego Dnia Matematyki na MiNI

Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Matematyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Będzie to wspaniała okazja do poznania fascynującego świata matematyki, a także zainspirowania się ideami związanymi z zastosowaniami królowej nauk w ekologii i medycynie oraz innych dziedzinach techniki i sztuki. W trakcie wydarzenia będziemy mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów, zmierzyć się z Matematycznym Escape Roomem oraz wziąć udział w grupowym konkursie matematycznym.

Harmonogram
13 marca 2023 MiNI Akademia Matematyki na Międzynarodowym Dniu Matematyki

14.00-15.00 Wykład: "Matematyka a komputerowe wspomaganie diagnostyki raka piersi"

14 marca 2023 "Zielony Dzień Matematyki",

12:15-15:00 Wykłady: "Czy kalafior może się przydać w elektronice?", "Matematyka w działaniu", "Graj w zielone" oraz "Parabole (i nie tylko) w otaczającym nas świecie".
12:15-15:00 Matematyczny Escape Room
12:15-15:00 Planszówkowy zawrót głowy
15:15-16:45 Drużynowy konkurs matematyczny w stylu "Naboju"

Harmonogram wykładów:

12:15-13:00
Parabole (i nie tylko) w otaczającym nas świecie, sala 328
Czy kalafior może się przydać w elektronice?, sala 329
Matematyka w działaniu, sala 102
13:15-14:00
Parabole (i nie tylko) w otaczającym nas świecie, sala 328
Czy kalafior może się przydać w elektronice?, sala 329
Graj w zielone, sala 103
14:15-15:00
Czy kalafior może się przydać w elektronice?, sala 314
Matematyka w działaniu, sala 312
Graj w zielone, sala 101

panorama

Na zajęcia nie obowiązują zapisy, ale ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup uczniów oganizatorom na adres barbara.lech at pw.edu.pl

Opis aktywności:

  • "Matematyka a komputerowe wspomaganie diagnostyki raka piersi" Magdalena Jasionowska-Skop
    Komputerowe wspomaganie diagnostyki to różnego rodzaju narzędzia, algorytmy, programy ułatwiające podejmowanie decyzji lekarzom. Na wykładzie zostaną one omówione w kontekście wspomagania wykrywania raka sutka z uwzględnieniem różnego typu transformat czy przekształceń matematycznych.
  • "Matematyka w działaniu" Barbara Roszkowska-Lech
    Zapraszamy na zajęcia w czasie których poznacie zasady geometrii wykorzystywane przez Indian Navajo do budowy domów oraz matematyczne własności afrykańskiej lusony,
    ideograficznego pisma służącego do zapisu bajek, gier i wiedzy.
  • "Czy kalafior może się przydać w elektronice?" Michał Zwierzyński
    Podczas zajęć przedstawimy fascynujący świat fraktali - struktur matematycznych o skomplikowanym i chaotycznym kształcie, które często występują w naturze. Omówimy zastosowania fraktali w różnych dziedzinach życia, takich jak technika, grafika komputerowa czy modelowanie terenu. Przykładowo, fraktale są używane do projektowania anten, kabli przesyłowych służą do symulacji różnych zjawisk naturalnych.
  • "Parabole (i nie tylko) w otaczającym nas świecie" Krzysztof Kłopotowski
    Podczas wykładu przedstawimy czym są krzywe stożkowe - krzywe które badane były już w starożytności. Wyjaśnimy jak można je definiować oraz jakie mają właściwości. Przedstawimy również ich bardzo interesujące i ważne zastosowania w otaczającym nas świecie, w technice, medycynie oraz fizyce.
  • "Graj w zielone" Dawid Poławski
    Czy są gry, w które zawsze jesteśmy w stanie wygrać? Czy możemy przewidzieć ruchy przeciwnika? W jaki sposób matematyk rozstrzyga dylematy? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wykładu poświęconego teorii gier i zwycięskim strategiom. Teoria gier jest gałęzią matematyki zajmującą się badaniem optymalnego rozwiązania w przypadku konfliktu interesów. W trakcie zajęć będziecie mieli możliwość zastosowania poznanych metod podczas rozgrywek w gry strategiczne.
  • "Planszówkowy zawrót głowy"
    Na stanowisku z grami planszowymi uczestnicy będą mieli okazję pograć w różnego rodzaju gry planszowe oraz logiczne. Będą rozegrane również konkursy planszówkowe i nie tylko.
    Turniej sudoku: Turniej polega na rywalizacji między 3-osobowymi zespołami. Na początku każda drużyna otrzymuje 3 sudoku do rozwiązania. Sudoku nie jest przypisywane do osoby, więc w trakcie turnieju można swobodnie wymieniać się zadaniami wewnątrz drużyny. Po rozwiązaniu dowolnego sudoku, drużyna otrzymuje kolejne. Każde zadanie ma określoną wartość punktową w zależności od stopnia trudności. Za złe rozwiązanie otrzymuje się punkty ujemne. Celem jest zdobycie jak największej ilości punktów w ciągu godziny.
  • "Matematyczny Escape Room"
    Będzie to interaktywna gra, w której uczestnicy muszą rozwiązać zagadki matematyczne, aby odnaleźć klucz i uciec z zamkniętego pomieszczenia. W grze będą występować różnego rodzaju łamigłówki, zadania logiczne i kreatywne, wymagające od graczy sprytu i umiejętności rozwiązywania problemów matematycznych. Czas trwania: około 15 minut. Zapraszamy drużyny 3-4 osobowe.
  • "Drużynowy Konkurs Matematyczny"
    Konkurs polega na rywalizacji między 5-osobowymi drużynami. Każda z nich otrzymuje na starcie 6 zadań do rozwiązania. Po rozwiązaniu każdego zadania drużyna otrzymuje kolejne. Poziom zadań stopniowo wzrasta jak emocje, które towarzyszą uczestnikom - liczy się czas.

Zielony Dzień Matematyki odbywa się przy wsparciu Fundacji mBanku.
panorama